
Egy különleges számsor, amit minden nap használunk, ez a bankszámlaszám
- Homa Péter
- február 16, 2022
- Bankszámla
Szinte nem telik el nap, hogy ne kellene használnunk a bankszámlaszámot. Azonban azt kevesen tudják, hogy ez a számsor különleges és fontos információkat is tartalmaz.
Mielőtt részletesebben is belemennénk a bankszámlaszámok világába fontos elmondani, hogy ez nem egyezik meg a bankkártyaszámmal
Amikor egy bankban számlát nyitunk, akkor ott a folyószámlához kapunk egy bankszámlaszámot, ezen helyezik el a pénzünket. Ehhez a folyószámlához lehet hozzárendelni a bankkártyát, amelyen szintén szerepel egy szám. Amikor a kártyával fizetünk, akkor tulajdonképpen a folyószámlán elhelyezett pénzt költjük el. Figyeljünk oda, hogy ezt a kártyaszámot idegeneknek ne adjuk ki, pláne ne a kártya hátulján szereplő kódot, amellyel az interneten keresztül történő vásárlásokat intézhetjük. Ha ez megtörténik akkor is van még egy hitelesítési lehetőség, amin esetleg a tolvajok elbukhatnak, de azért jobb vigyázni. A bankkártyákon megtalálható egy dátum is, amely a kártya lejáratát jelzi. Ha ez a dátum elérkezik, akkor a bank új kártyát rendel a számlatulajdonosoknak. Ezen a kártyán már egy teljesen más számsor lesz majd látható.
Mit rejtenek a bankszámlaszámban megtalálható számok?
Hazánkban a bankszámlaszám 2×8 vagy 3×8 számjegyet tartalmaz, amelyeknek felhasználása teljesen bankfüggő. Ha 2×8-as számsort látunk, akkor a 3. nyolc szám mind csak nulla. A bankoknál lehetőség van netbankár igénybevételére, ahol természetesen látható a számlaszám is, így nem szükséges azt sem magunknál hordani, sem pedig felírni egy darab papírra. Ha kártyával vásárolunk, akkor a bank sms-t küld a tranzakciók után és jelzik a fennmaradó folyószámla egyenleget is.
Ha ezek közül egyik lehetőség sem áll fenn akkor a bankfiókban az ügyintézők még mindig segíthetnek a bankszámlaszám megadásában. A számlaszám alapján a pénzintézetek pontosan tisztában vannak azzal, hogy melyik ügyfélé az adott szám. A Magyar Nemzeti Bank minden egyes bankhoz hozzárendelt egy három jegyű számot, amely az adott pénzintézetet jelöli. Az Erste Bankhoz például a 106-os szám tartozik, a K&H banké pedig a 104-es.
A következő négy szám jelzi a bankfiókot a bankon belül, míg a nyolcadik szám pedig egy ellenőrző szám. A további számok 16-ig vagy 24-ig – attól függően, hogy milyen hosszú a bankszámlaszámunk – az ügyfelek azonosítására szolgál. Ezekből az utolsó számokból derül ki az is, hogy vállalati kliensé vagy magánszemélyé az adott számlaszám. A netbankárok használata közben, ha egy számjegyet vagy többet véletlenül elütnénk egy-egy utalás alkalmával akkor a rendszer azonnal jelzi a tévedésünket.
Érdemes pár szót ejteni a nemzetközi bankszámlaszámokról
A nemzetközi bankszámlaszámot sok ügyfél szinte naponta használja. Az EU tagországok egységes szabványa az IBAN, amely az International Bank Account Number. A nemzetközi bankszámlaszám nagyon hasonlít hagyományos társához, hiszen a bankszámlaszám elé csupán egy országkód kerül. Ha nemzetközi átutalást szeretnénk indítani, akkor emellett még szükségünk lesz a SWIFT kódra is, amely a bankot azonosítja. A Pénzkalauz oldalon ennél sokkal több információt találunk a bankszámlaszámokkal kapcsolatban is.
Kép forrása: pixabay.com