Fix díjas utalás és ingyenes számlavezetés: Így változtatja meg a BinX a vállalkozói bankolást
- Homa Péter
- március 28, 2025
- Hírek
- BinX, vállalkozói számla
A vállalkozói lét nem olcsó, főleg, ami a bankszámlát illeti. Míg a magánszemélyek számtalan államilag támogatott kedvezményt élvezhetnek (ingyenes készpénzfelvétel, fizetési kérelem, QR-kódos utalás), addig ezek egyike sem érhető el a vállalkozások számára. Ezért létfontosságú, hogy a vállalkozások megragadjanak minden olyan lehetőséget, amivel csökkenthetik banki terheiket. Egy kedvező díjazású bankszámlára történő váltással ugyanis komoly összegeket spórolhat meg a cég.
Miért sokkal drágább a bankszámla egy vállalkozásnak?
Egy átlagos lakossági ügyfél nagyjából évi 50 000 forint banki költséggel számolhat. Ezzel szemben egy vállalkozó ennek a többszörösét fizeti, mivel a céges számlaszolgáltatások eleve drágábbak, és szinte semmilyen állami kedvezményben nem részesülnek.
A vállalkozói számla fenntartása során három tétel az, ami a leginkább megterheli a cégek pénztárcáját:
- Számlavezetés havidíja: Átlagosan fix 5 000 forint körül mozog, de a forgalomtól függő havidíjakjelentősen megdobhatják ezt az összeget, akár több tízezer forintos kiadást is okozva. Cserébe az utalásokért ilyenkor sokszor már csak a tranzakciós illetéket számítják fel. Például az Erste Vállalkozói Extra Számlacsomag (új mikrovállalkozási ügyfeleknek) magasabb havidíj mellett is csak az illetéket kéri az utalásokért.
- Bankkártya éves díja: Átlagosan több mint 6 000 forint évente, de létezik 20 000 forint feletti díj is. Fontos tudni, hogy a bankköltségek az elmúlt három év inflációs hatásai miatt akár 40 százalékkal is emelkedhettek.
- Átutalás díja: Ez adja a legjelentősebb költséget a nagy forgalmú cégek esetében, mivel az utalás díjában rejlő pénzügyi tranzakciós illeték százalékos mértékű, azaz a küldött összegtől függ, és emiatt igen magasra rúghat.
Konkrét példa: Egy havi 20 darab, egyenként 100 000 forintos átutalással számolva, az átlagosan fizetendő banki díj meghaladja a 15 000 forintot, de a legdrágább megoldásnál a 27 000 forintot is túllépi.
A BinX forradalmi megoldása: Fix díj és költségkontroll
Az első magyar neobank, a BinX, új megközelítést hozott a vállalkozói bankolásba, amely jelentős megtakarítást tesz lehetővé a hazai cégek számára:
- Fix díjas utalás: A BinX fix átutalásonkénti díjakkal operál (199, 299 vagy 399 Ft – csomagtól függően), amit semmilyen további költség nem terhel. Ezzel elkerülhető a tranzakciós illetékből adódó, összegtől függő drágulás.
- Ingyenes számlavezetési lehetőség: A havidíj ingyenes, vagy 2 990 Ft, vagy 9 990 Ft. Két BinX-es vállalkozás egymásnak ráadásul teljesen ingyen utalhat.
- Kártyadíj: A bankkártyáért nem éves, hanem havidíjat kell fizetni, ez 1 300 forint.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a BinX ajánlatai folyamatosan fejlődnek. 2025. március 1-től például két új, magasabb havidíjas csomag érhető el, és 2025. június 1-től a fenti fix átutalási díjak már csak tranzakciónként 5 millió forintig lesznek érvényesek; afölött fix díj (4.399 – 4.599 Ft / db) lép életbe.
A hagyományos és neobankok versenye
A Revolutnál Magyarországra 70 forint egy vállalkozói átutalás díja (csomagtól függően a havi első 10 vagy havi első 50 átutalás teljesen ingyenes lehet), a számlavezetési havidíjak pedig 3 800, 8 500 vagy 25 000 forintos összegbe kerülnek. Az üzleti bankkártyának nincs külön éves díja.
A Wise Business esetében ingyenes számlavezetés mellett 0,54 százalékba kerül egy-egy átutalás díja Magyarországra, mivel a Wise tovább hárítja a vállalkozó ügyfeleire a magyarországi pénzügyi tranzakciós illetéket. Ez – az összehasonlító példa szerint – 10 800 forintos átutalási díjjal jár.
A három fintech közül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal állásfoglalása szerint csak a BinX számít pénzforgalmi számlának, aminek a megnyitására és fenntartására a törvény a vállalkozásokat kötelezi. Magyarországon több bank is próbál egyedi díjakat kialakítani. Jó példa erre két kis bank, a Gránit Bank és a MagNet Bank, melyek nem tartanak fenn jelentős fiókhálózatot, ezáltal olcsóbb díjazást tudnak kínálni.
A Gránit Banknál az új cégeknek a Gránit Startup számlacsomag ajánlható, amelyben ingyenes számlavezetés mellett a bankkártya első éves díja ingyenes (utána évi 8 000 forint), és a havi első 5 átutalásért sem kell díjat fizetni a pénzügyi tranzakciós illeték 0,45 százalékos díján felül. Ezt követően az átutalás díja az illetéken felül tranzakciónként 0,29 százalék, minimum 250 forint. Meglévő cégeknek a Gránit Alapszámla 2 ajánlható, amely ugyanilyen kondíciókkal működik, de az átutalás minimumdíja tranzakciónként 300 forint.
A MagNet Banknál a példában említett, havi 20 darab, egyenként 100 000 forintos átutalásokra a Nap számlacsomag jön ki a legolcsóbbra. Itt az átlagos havi költség a bankkártya díjával együtt több mint 22 000 forintra jön ki.
A cikk eredetileg a BiztosDöntés.hu-n jelent meg.

