
Devizában is megéri takarékoskodni a hazai bankoknál
- Homa Péter
- március 12, 2025
- Megtakarítások
A devizabetét piac is reagált a Prémium Magyar Állampapírból (PMÁP) kiáramló megtakarításokra, egyben a forintkamatok emelkedésére is. Bár nem minden bank nyúlt hozzá a devizabetét kamatokhoz, sőt, csökkenés is előfordult. De olyan is, hogy növekedett a kamat. Devizapiaci összefoglaló.
Mindössze néhány bank között bontakozik ki devizakamat verseny
Mindössze négy bank nyújt ma látható mértékű devizakamatot Magyarországon.
A többi bank hiába kínál sokféle futamidőt, mindegyikben gyakorlatilag nulla kamatot realizálhatnak a betétesek, mely még a devizainfláció mértékét sem termeli ki.
Ezek a legmagasabb lekötött deviza betéti kamatok most Magyarországon
Érdemi devizabetét kamatot hazánkban jelenleg a CIB Bank, a Gránit Bank, a K&H Bank és a MagNet Bank kínál.
Közülük a CIB Bank csak befektetési alappal közös lekötésre fizet magas kamatot, az viszont a legmagasabb a magyar piacon. A prémium ügyfeleknek szóló CIB Euró Tandem Megtakarítás Magnifica kedvezménnyel nevű ajánlat 3 hónapra évi 6 százalékos euró betéti kamatot fizet. A normál lakossági ügyfelek a CIB Euró Tandem Megtakarítás nevű konstrukciót vehetik igénybe. Itt a kamat mértéke évi 4 százalékos, szintén 3 hónapra.
A meghatározott befektetési jegyekből kétszer annyit kell vásárolnia a betétesnek, mint amennyi pénzt a lekötött betétbe tesz. A befektetési jegyek kockázata nem azonos a lekötött betétével, hiszen fennáll a befektetett tőke egy része elvesztésének kockázata is. A többi CIB lekötött betét évi 0,01 és 0,1 százalék közötti betétkamatot fizet.
A Gránit Banknál 1, 3, 6 és 12 hónapra az Egyszerű lekötött betét nevű konstrukció euróban évi 0,95, 1,25, 1,75 és 2,75 százalékot fizet. Amerikai dollárban a kamatok évi 2,5, 2,75, 3 és 3,5 százalékosak. Svájci frank lekötésre a kamatok évi 0,2 vagy 0,3 százalékosak, míg angol fontban évi 1 vagy 1,25 százalékosak.
A K&H Bank nem kínál euró alapú megtakarítási lehetőséget. Amerikai dollárban lekötött betétre évi 2,13 és 3,35 százalékos kamatot fizet, 1 hónaptól emelkedve, egészen 12 hónapig, hatféle futamidőre.
Angol font lekötésnél 1, 2, 3 és 6 hónapra a kamatok évi 0,6 és 0,78 százalék közöttiek, de 9 hónapra évi 1,51 százalékos, míg 12 hónapra 2,92 százalékos az ajánlat.
A MagNet Banknál a Prizma EUR betét fizet számottevő kamatot: 3 hónapra évi 1,7 százalékot, mag 6 hónapra évi 2,11 százalékot. Az összes többi konstrukcióban, bármely futamidőben és bármely devizában a betétkamat nem haladja meg az évi 0,25 százalékos szintet.
A többi banknál nincs érdemi kamat
Az MBH Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank és az UniCredit Bank 1 és 12 hónap közötti futamidőkre az euró, amerikai dollár, svájci frank vagy angol font betétekre legalább évi 0,01 százalékos, legfeljebb évi 0,1 százalékos betétkamatot kínál.
Az Erste Bank 6 hónapra évi 0,4 százalékos, 12 hónapra évi 0,7 százalékos lekötött betétkamatot fizet. Ez sem magas kamatszint, de legalább az előzőleg felsorolt bankok által kínált szint felett van.
Betétek adózása
Látható tehát, hogy a befektetéssel kombinált 4, illetve 6 százalékos euró betétkamaton kívül csak a Gránit Bank (maximum évi 3,5 százalék) és K&H Bank (maximum évi 3,35 százalék) amerikai dollár alapú betétlekötése, illetve a Gránit Bank (maximum évi 2,75 százalék) és a MagNet Bank (maximum évi 2,11 százalék) euró alapú lekötése fizet érzékelhető szintű kamatot.
A devizabetétek kamatait 15 százalékos kamatadó és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó terheli, melyet a bank levon és befizet az államkasszába. Magát a befektetett tőkét semmilyen adó nem terheli.
A bankok általában semmilyen kamatot nem fizetnek a futamidő vége előtti feltörés esetén. A lekötött betétekben elhelyezhető legkisebb összeg általában 200 és 500 euró, amerikai dollár, svájci frank vagy angol font között van.